«
Savaş çanları borsada satışı derinleştirdi

Dün Putin’in kararı sonrası piyasalarda endişe artmış vaziyette. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,01 düşüşle 2017,46 puandan tamamladı.

 

Rusya-Ukrayna gerilimi dün Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların tanınmasına dair kararnameyi imzalamasıyla yeni bir boyuta geçti. Rusya’nın bu kararına sert tepkiler gelirken, vadeli piyasalarda satışlar derinleşti. Asya borsaları ile ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratlarında sert düşüşler gözleniyor. Gelişmelerin ardından artan jeopolitik risklerle başta buğday, petrol ve altın olmak üzere emtia fiyatlarında yükseliş yaşanırken, yeni günde Brent petrolün varil fiyatı 95,1 dolarla bir haftanın en yüksek seviyesini test etti, altının ons fiyatı ise 1.914 dolarla 8 ayın zirvesini gördü. Dün günü yüzde 0,28 artışla 2.038,06 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde ise gelişmeler yakından takip edilecek.

Kur tarafında artan jeopolitik risklerle beraber yukarı yönlü baskı artarken, dolar/TL 13,85 seviyesinin üzerini gördü. Bugün saat 18:00 itibarıyla dolar/TL 13,87 seviyesinden, euro/TL ise 15,74 seviyesinden işlem görüyor.

BORSA İSTANBUL

Analistler, Rusya-Ukrayna krizinin askeri bir çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişelerin artmasıyla küresel çapta risk iştahının gerilediğini belirterek, bireysel yatırımcıların, oynaklığın devam etmesinin beklendiği bu dönemde panikle hareket etmemesi ve sakin kalması gerektiğini söyledi.

Bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise Almanya’da Ifo iş ortamı güven endeksi, ABD’de imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündeminin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Bir Cevap Yaz

btcrehberi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *