«
dorian_7083

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin’in ekonomi piyasalarına getirdiği yenilik ve merkeziyetçi sistemi sayesinde herkesin merak ettiği farklı bir konuda ortaya çıktı? Bitcoin’i geliştiricisi Satoshi Nakamoto kimdir?

Aslında kim ya da kimler olduğunu bilmesek bile ne yarattığını hepimiz yakından biliyoruz. Kısaca “Satoshi Nakamoto kimdir?” diye açıklamamız gerekir ise; Kasım 2008’de şifreli bir e-posta adresi aracılığıyla yayınladığı  diyebiliriz.

2008 yılında hayatımıza giren Bitcoin mucidi, 2010 yılının sonlarına kadar Bitcoin’e ilgi duyanlar ile gerek bloglar üzerinden, gerekse e-posta üzerinden iletişim kurdu. Ardından tüm iletişimini keserek, ortadan kayboldu. Bitcoin projesinde, başlangıçta bir açık kaynak ekibiyle çalıştığı ve her zaman kişisel verilerin ifşa edilmemesine büyük önem verdiği dile getirilmektedir.

Satoshi Nakamoto Japon Mu?

 

İsmi duyunca direkt akla gelen bir ülke tabii ki Japonya. Ancak bir kitabı kapağına göre yargılamak ne kadar doğru olur gelin birlikte bakalım. Satoshi Nakamoto kimdir bilinmese de nereli olduğu da tam olarak bilinmiyor diyebiliriz. Ancak bu mucide yakışan bir isim olduğu kanatindeyiz. Çünkü bunun en büyük nedeni, ismin kelime anlamına baktığımızda ortaya çıkmaktadır. “Satoshi” “açık görüşlü” anlamına gelmektedir; “Naka”, “içeride veya ilişkide” anlamına gelebilir; “Moto”, “köken veya temel” anlamına gelir. Bütün bunlar bir hareketi yaratan ve dahiyane bir algoritma ortaya koyan kişiye aslında çok yakışıyor. Sorun şu ki, her bir kelimenin birkaç anlamı olabilir. Bu yüzden Satoshi Nakamoto’nun Japon olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Bu soruyu derinlemesine incelesek de aslında kim olduğunu bilen yok diyebiliriz. Ancak bazı kişilerin öngörüleri ve kanıtları ile birden fazla kişi Satoshi Nakamoto olarak biliniyor. Ancak adledilen herkes Satoshi Nakamoto olduğunu ilginç bir şekilde reddediyor.

Satoshi Nakamoto ne kadar zengin?

Bitcoin uzmanı Sergio Lerner tarafından yapılan bir analize göre, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ağındaki ilk bloklarını zamanla temizlediği ifade ediliyor. Bu temizleme işleminde ise yaklaşık 1 milyon bitcoin, temizliğinden söz edilmektedir.  Kasım 2013’teki Bitcoin kuru ile hesapladığımızda ise, temilenen Bitcoinlerin değeri 1 milyar dolardan fazla.

Satoshi Nakamoto şu anda ne yapıyor?

Satoshi Nakamoto kimdir? Sorusuna açıklık getirmeye çalışsak da şu an ne yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak 23 Nisan 2011 tarihli son e-postasında açıkça ne yaptığı açıkça anlaşılıyor:

“Artık kendimi başka şeylere adayacağım. Gavin & Co.’da her şey emin ellerde.”

 

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *