«
5a4de20461361f19200ff303

Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen, dikkat çeken bir bağış ile gündeme geldi. Larsen, Bitcoin‘in kodunu değiştirmek isteyen başlatılan bir çevre kampanyasına 5 milyon dolarlık bağış yaptı. Çevre gruplarının oluşturduğu konsorsiyum, fonları kullanarak madencileri, yazılım geliştiricilerini ve diğerlerini ‘iş kanıtı’ mekanizmasını bırakmaları konusunda ikna etmeyi hedefliyor.

Ripple Kurucu Ortağı Yaptığı Son Bağış ile Gündemde

Bitcoin madenciliğine karşı çevre grupların oluşturduğu bir konsorsiyum bulunuyor. Bu konsorsiyum, kişileri ‘iş kanıtı’ mekanizmasını bırakmaları konusunda teşvik etmek istiyor. Konsorsiyumun son bağışçısı Ripple kurucu ortağı Chris Larsen oldu.

Bitcoin’in iş kanıtı, ağ kullanıcıların bir sonraki bloğu oluşturma izni için oldukça zor bir matematik problemini çözmede rekabet etmesini gerektiriyor. Burada kazanan, ağın son işlem ücretlerinden elde edilen gelirin yanı sıra yeni basılan Bitcoin ile de ödüllendiriliyor. Tabii sorunu çözmek için da daha fazla enerji kullanmak gerekiyor. Genel olarak mekanizmanın amacı, kullanıcıların ilk etapta bir blok önermelerini maliyetli hale getirmek ve onları ağın kurallarına uygun olarak blok önermeye teşvik etmek diyebiliriz.

Ortadaki bu rekabet, tüm dünyada devasa Bitcoin madencilik tesislerinin açılmasında etkili oldu. CCAF‘nin istatistiklerine göre bu tesisler, yılda kümülatif olarak 136,79 terawatt-saat elektrik üretiyor.

İşte tüm bunlar nedeniyle kripto, iş ve siyasette çevre bilincine sahip kişilerin endişesi de arttı. Chris Larsenn de onlardan biri. Ripple kurucu ortağı, geçen yıl Bitcoin’in daha düşük bir enerji doğrulama yöntemine geçmesini savunan bir makale de yazmıştı. Şimdiki adımında ise düzenlenen bir kampanyada 5 milyon dolar bağışlama sözü verdi.

Yürütülen kampanyanın detaylarına bakacak olursak,

Kampanya; Greenpeace ABD ve Çevre Çalışma Grubu gibi önemli kuruluşlar tarafından yönetilecek. Kampanyada New York Times, Politico ve The Wall Street Journal gibi yayınlara reklam yerleştirme stratejisi kullanılacak. Reklamlarda, belirli endüstri liderleri ve figürlerinin yanında Bitcoin’in çevresel etkisine vurgu yapılacak. Buradaki önemli isimler Tesla CEO’su Elon Musk ve Block’un kurucusu Jack Dorsey olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *