«
1407239

Bursa’da gerçek hayatta sahip olduğu restoranın birebir kopyasını metaverse’e taşıyan genç kebapçı, sanal evrenden gelen kebap siparişlerine yetişemediğini söyledi.

Cumhuriyet’in haberine göre teknolojiyi yakından takip eden Ahmet Yahyazade isimli 23 yaşındaki genç girişimci, babasından kalma kebapçı restoranını metaverse dünyasına taşıdı. Gerçek hayattaki restoranı ile aynı konumda metaverse’de arazi satın alan ve restoranın bire bir kopyasını inşa eden kebapçı, sanal dünyada yüzlerce kişiye hizmet veriyor.

Metaverse üzerinden verilen siparişleri gerçek hayatta teslim ettiklerini belirten Yahyazade, sanal evrendeki kebapçı dükkanına uğrayan avatarların topladığı tokenlara göre sahiplerine gerçek hayatta bedava kebap verdiklerini anlattı:

Metaverse; sanal evrende daha önce butik restoran açılmış ancak devamı getirilememiş. Biz araştırmalarımız sonrası gördük ki, dünyada ilk defa metaverse’de yer alan bir kebapçıyız. Metaverse’den kendi armamızı satın aldık. Bunun üzerine güzel bir çizim yaptırdık. Çizimin üzerine de müşterilerimiz için iş yerimizi kurduk. Şu anda metaverse üzerinden verilen siparişleri gerçek hayatta teslim edebiliyoruz. Metaverse’de iş yerimizi ziyaret edip token toplayanlar gerçek hayatta bazı ürünleri ücretsiz olarak bizden alabiliyor. Biz sadece kebapçı değil kendimizi geliştiren bir kebapçı olarak bilinmek istiyoruz.

 

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *