«
91cccc343d3e17dd1b1a23a92f0c02abfa8f5244_original

Kripto piyasası genellikle yükseliş ve düşüş duyguları arasında gidip geliyor. Genellikle çeşitli metriklerle bunu belirtiyor. Bu metriklerden biri, Bitcoin’in diğer pazarlarla olan korelasyonudur. Yeni verilere göre, Bitcoin’in kripto pazarının geri kalanıyla korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşıyor.

En son haftalık kripto piyasası raporunda, kripto piyasası analitiği hizmet sağlayıcısı Arcane Research, haftanın başında Bitcoin’in Ethereum ile 0.90’lık bir korelasyon yayınladığını vurguladı. Diğer altcoinler ile korelasyon 0.91’de daha da yüksek olarak göze çarptı.

Mevcut korelasyon katsayıları, 2018/2019 ayı piyasası sırasında 0.95’in yükseğine hızla yaklaşıyor. Arcane Research, Bitcoin fiyatının diğer varlıklarla olan ilişkisini ölçen metrik, “piyasada genel olarak riskten kaçınan bir duyarlılık” resmini çiziyor.

Kripto piyasası Arcane görünümü

Arcane, bunun altcoin piyasası için bir endişe kaynağı olduğunu belirtti. Bitcoin ile adım adım işlem gören altcoin piyasası, Bitcoin’i altcoin’lerle tutma riskinden korunmak için çok az talep olduğu anlamına geliyor. 

Talebin olduğu yerde, Bitcoin’e maruz kalmayla ilişkili riskleri çeşitlendirmek için altcoinleri kullanmakta artık daha fazla zorluk var.

Arcane, bu yıl şimdiye kadar, BTC ve ETH arasındaki korelasyonun 0,78’den 0,9’a yükseldiğini ve genel olarak kripto pazarında hakim olan riskten kaçınma hissi ve altcoin’lere dönme arzusunun düşük olduğunu belirtti.

Arcane Research, mevcut eğilimin diğer piyasa döngülerinden oldukça farklı olduğunu da kaydetti. Piyasadaki önceki yüksek korelasyon dönemleri, ani keskin satışlardan kaynaklandı. Bu arada, son eğilim son birkaç aydır istikrarlı bir şekilde ilerliyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *