«
2288635_360x203

Amerika Birleşik Devletleri Senatör’ü Elizabeth Warren, kripto para borsalarının yaptırım uygulanan şirketler ile iş birliği yapmasını engelleyen yasa tasarısını duyurdu.

Senatör Elizabeth Warren 17 Mart tarihinde “Senato Bankacılık Komitesi”nde açıklamalarda bulundu. Warren, yaptığı açıklamada, ABD merkezli kripto para şirketlerine “eğer Rusya’ya yaptırım yapmaktan kaçınıyorsanız, yaptırım listesine alınacaksınız.” dedi.

Dijital varlık yaptırımlarını konu alan yasa tasarısı, 10 adet Demokrat senatör (Duckworth, Cortez Masto, Menendez, Van Hollen, Warnock, Smith, Stabenow, Reed, Tester ve Warner) tarafından imzalandı.

Senatör Warren konuşmasında, “Kripto endüstrisi, Rusların servetlerini gizlemek için kullanılamayacak.” dedi.

Yasa tasarısı, Beyaz Saray’ın Rusya ile herhangi bir bağlantısı olan kripto para borsaları hakkında rapor hazırlamasını gerektiriyor. Ayrıca yasa tasarısı, Rusya’da ikamet eden kullanıcıların herhangi bir işlem yapabilmesini engellemek amacıyla “Hazine Bakanlığına” kapsamlı bir yetki veriyor.

Tasarının amacının sadece Rus yaptırımı olmadığı düşünülüyor. Başka bir maddeye göre Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN), 10 bin dolardan fazla kripto para işlemleri gerçekleştiren kullanıcıların belirlenmesi yetkisi verilecek.

Bu açıklamalardan daha önce Senatör Warren’ın, Chainalysis’de çalışan Jonathan Levin’e, Rusların kripto paraları kullanarak yaptırımlardan kaçınmasının kolay olup olmadığını sorduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *