«
2816925_810x458

2021 yılının son aylarında Metaverse patlaması yaşanmıştı. İnsanlar bir anda Metaverse kavramını kullanır hale geldi. Birçok kişi henüz ne olduğunu bilmeden bile yatırımlarını yaptı. 2022 yılının başlarında da konuşulsa da geldiğimiz dönemde bir düşüş izliyor. Aynı şekilde NFT’ler 2022 yılını soluk geçiriyor. Bunu Google trendler, paylaştığı veriyle kullanıcılara aktarıyor. 

Kripto dünyasıyla ilgili belirli bir araç olmasa da Google trendler, bir varlığın veya pazar segmentinin popülerlik düzeyini belirlemek için analiz temeli olarak kullanılır. Arama sayısındaki artış, artan ilgiyi gösterir; bu, fiyatlardaki bir artışı veya arama teriminin kullanıcı tabanındaki genişlemeyi yansıtabilir.

Google’ın paylaştığı grafikte, 2021 yılının sonlarında ve 2022 yılının başlarında popülerlik gitgide kaybolduğunu gösteriyor. Düşüş hem NFT’ler hem de meta veri deposu için gerçekleşti. Bu varlıklara giderek daha az eğilim gerçekleşti.

 

Google trendler, popülerliğin azaldığını gösteriyor 

Metaverse en yüksek zirvesi, geçen yılın Ekim ayının sonunda ve Kasım ayının başındaydı. Ancak bu dönemde, Facebook’un adının Meta olarak değişmesinden sonra teknoloji küresel bir trend haline geldi. 

NFT piyasası 2021’de büyük bir patlama yaşadı ve yıl boyunca yaklaşık 25 milyar dolar hareket etti. DappRadar’a göre 2020’de bu miktar 100 milyon dolardan daha azdı.ğ

Google trendlere göre bunlar bir heves göstergesi olabilir. ANcak bir suların duruması olarak da gözükebilir. Diğer yandan yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların neredeyse %80’inin Meta tarafından oluşturulan bir Metaverse’den yararlanma konusunda emin olmadıklarını gösteriyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *