«
ZCASH

Zcash (ZEC) nedir?
ZEC Coin, ilk olarak Ekim 2016’da piyasaya sürüldü. Piyasaya sürülmeden önce bir grup bilim insanı ile bir hacker grubu ortak araştırmalarda bulundular. Bu ekip verilerin gizliliği ile ilgili önemli araştırmalar yaptılar. Bu coin’e yatırım yapan insanlar ise gizliliğin en önemli unsur olduğunu düşünüyorlar. Bunun yanında geliştirilen yazılım ile kullanıcılar kişisel verilerini kontrol etme yetkisine sahip olabiliyorlar. Zcash ile Bitcoin içeriği ve yapısal olarak birbirine benziyor fakat ZEC, ‘Zero Knowledge Proof’ denilen bir teknolojiye sahip olmasıyla birlikte yazılımı daha yüksek bir gizliliğe sahiptir.

BTC’de yapılan her işlem tüm kullanıcılar tarafından takip edilebilir ancak ZEC’de ise işlem gerçekleştiren kullanıcılar dışında kimse göremez. ZEC ve BTC işlemleri arasındaki en önemli farklardan biri ise işlem hızıdır. ZEC işlemlerinde 2.5 dakikada bir onay alınırken, BTC işlemlerinde ise bu süre 10 dakikadır. Zcash, işlemlerinde kullanıcılarına gizlilik güvencesi sunar. Zcash, işlemlerinde sıfır işlem kanıtı ile kullanıcıları arasında gizlilik sağlar. Kullanıcılar şeffaf ve gizlilik içerisinde tüm işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilirler. Dünya üzerinde 21 milyon Zcash bulunmaktadır.

Zcash (ZEC) avantajları ve dezavantajları
İşlem yapan kullanıcılar kendilerine özel anonim kimlik oluşturma ve saklama şansına sahiptirler.
ZEC’de gizlilik esastır ve işlem gerçekleştiren kullanıcı dışında kimsenin işlem hareketliliğini takip etmesi mümkün değildir.
ZEC, alım-satım emirleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşirken, sınır ötesi cüzdan transferlerinde ise 2.5 dakikada onay alınır.
Ayrıca, ZEC Coin sınır ötesi cüzdan işlemlerinde de kullanıcılarına düşük komisyon masrafı sunmaktadır.
Zcash’in rakiplerine göre tek dezavantajı ise pasif gelir elde etmeyi ve kredi almak isteyenler için diğer kripto para birimleri kadar cazip bir yapıya sahip olmamasıdır.

Bir Cevap Yaz

btcrehberi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *