«
Büyük Çöküşü Bilen İsim Altın Bu Seviyelere Sarkabilir!

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta boyunca Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik iddialar sebebiyle yükseliş yaşadı. Ons altın, Haziran 2021’den bu yana görmediği zirve seviyelerini test etti ve 1.900 doların biraz altında, 1.898 dolardan haftayı kapattı. Bu sırada analistler de düşüncelerini aktarmaya devam etti. Bunların en sonuncusu, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş oldu.  Memiş’in yorumlarını aktarıyoruz…

Altın piyasaları nelerden etkilendi?

Piyasalar geçtiğimiz hafta Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik söylentilerinin ardından hareketlenmeye başladı. Yatırımcıların güvenli limanlara koşmasıyla değerli metal, bu durumdan faydalandı ve son sekiz ayın en yüksek seviyeleri görüldü. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik açıklamalar, ABD tarafından yapılmıştı. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin dışında, piyasaları etkileyen bir diğer konu da ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gideceği konusu oldu

Dünyaca Ünlü Stratejist: Altın Fiyatı İçin Daha Fazlası Geliyor!

İslam Memiş neler diyor?

Ancak İslam Memiş’e göre değerli metallerde gerçekleşen son hareketlenme, bir tuzak olabilir.  Altın ve Para Piyasaları uzmanı, söz konusu yükselişin bir manipülasyon olduğunu öne sürerek bu nedenle yükselişi sağlıklı bulmadığını belirtiyor. Memiş, ons altının 1.800 doların altına, ons gümüşün ise 23 doların altına sarkmadığı sürece mevcut fiyatları “manipülasyon fiyatlaması” olarak ele alacağını söylüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ise başka bir senaryonun piyasalara gireceğini düşünüyor. Bu durumda bütün ezberlerin bozulacağını belirtiyor.

Gümüş ve altın oranının 10 yıl önceki seviyelere dönüp dönemeyeceği sorusuna “imkansız diye bir şey yoktur,” ifadelerini kullandı. altın ve gümüşün 2021 yılında enflasyonu fiyatlamadığını, fiyatlamaya bu yıl başlandığının altını çizdi. şimdi de jeopolitik risklerin emtia fiyatlarını desteklediğine dikkat çeken uzman isim, gümüş için görüşlerinin altından daha olumlu olduğunu belirtiyor.

18 Wall Street Analisti: Haftaya Altın İçin Bu Seviyeleri Bekleyin!

Son olarak, altın fiyatının 1.800 doların altına da sarkabileceğini, bir miktar daha geri çekilme yaşanması gerektiğini savunuyor. Ancak yatırımcıların uzun vadeli pozisyon alması gerektiğini belirterek uzun vadede 2.150 dolar beklediğini ve bu beklentisinin enflasyon ve jeopolitik riskler nedeniyle süreceğini söylüyor.

Bir Cevap Yaz

btcrehberi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *