«
77ea91467baa009efc06356cd9a1ca06

Kripto ETF’leri dünya genelinde popülerliğini artırıyor. Düzenleyici kurumlar uygun gördüğü Bitcoin ETF’i başta olmak üzere pek çok varlık sınıfına izin veriyor. Ancak ABD’de yer alan SEC, son zamanlardaki borsa yatırım fonlarına daha ihtiyatlı yaklaşıyor. 

Öte yandan Avusturalya’da kabul edilen yatırım fonları bir türlü piyasaya sürülemedi. İki haftalık bir gecikmeden sonra, Avustralya’nın ilk kripto para birimi ETF’leri bu hafta Cboe borsasında işlem görmeye başlayacak.

Bir rapora göre Avustralya, geçen ayki ilk gecikmeden sonra ilk kripto borsa yatırım fonlarını karşılamak üzere. Ülke için bir ilke imza atacak olan gelişme için bu hafta içi çıkış yapacak.

Avustralya’nın ticarete başlayan ilk ETF’leri

Borsanın Avustralya kolunun Pazartesi akşamı onayladığı, Bitcoin ve Ethereum’un performansını izlemek için bu Perşembe günü Cboe borsasında üç yeni ETF listelenecek.

Cosmos Purpose Bitcoin Access ETF, ETFS 21Shares Bitcoin ETF ve ETFS 21Shares Ethereum ETF olarak adlandırılan ürünler, fon yöneticileri Cosmos Asset Management ve ETF Securities tarafından destekleniyor.

ETF Securities kripto fonları, İsviçre merkezli ETF ihraççısı 21Shares ile işbirliği içinde geliştirildi. İttifak, ETF Securities’in ürünleri yönetmesine izin verirken, 21Shares operasyonel ve araştırma desteği sağlayacak.

Avusturalya’da ETF gecikmeleri

ETF’lerin başlangıçta Avustralya’nın ana sermaye piyasası düzenleyicisi ASX Clear’ın resmi bir onay vermesinin ardından 27 Nisan’da işlem görmesi planlanıyordu. Ancak, herkesi şaşırtan utanç verici bir sorun nedeniyle listeleme, planlanan tarihten bir gün önce 12 Mayıs’a ertelendi.

Gecikme ayrıca Kanadalı ETF ihraççısı 3iQ Digital Asset Management’ın yarışa katılmasına da yer verdi. 3 Mayıs’ta Toronto merkezli şirket, Avustralyalı yatırımcılara iki kripto fonu teklif etmek için başvuruda bulundu. Onaylanırsa, BT3Q ve ET3Q olarak adlandırılan 3iQ ürünleri, Bitcoin ve Ether’in performansını takip ederken Cboe üzerinde işlem görecek. Erteleme, bir başka listelemenin aslında önünü açmış oldu.

ABD SEC, Bitcoin spot ETF’lerini reddetmeye devam ediyor

Avustralya, ilk kripto ETF’lerini karşılamak için Kanada ve İsviçre gibi diğer ülkelere katılırken, Amerika Birleşik Devletleri fiziksel destekli Bitcoin ETF’lerine yönelik başvuruları reddetmeyi sürdürüyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *