«
2507346_810x458

Avrupa Birliği üye devletlerinin sahip olduğu uluslararası bir finans kurumu olan Avrupa Yatırım Bankası’nın, dijital tahvil ihraç etmek için blockchain teknolojisini araştırdığı bildiriliyor. Salı günkü bir Bloomberg raporuna göre AYB, bir blockchain’de ihraç edilen euro cinsinden bir tahvil içeren potansiyel bir anlaşma için Goldman Sachs, Banco Santander ve Société Générale gibi büyük küresel bankaları işe aldı.

Avrupa Yatırım Bankası, blockchain teknolojisi kullanmayı düşünüyor
Konuya aşina olan bir kişiye atıfta bulunan Bloomberg, AYB’nin dijital tahvillerin tescili ve kapatılması için blockchain teknolojisini kullanmayı planladığını belirtiyor. İlk satış için yatırımcı toplantılarının Perşembe günü başlayacağı ve birkaç hafta devam edeceği bildiriliyor.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknoloji olan blockchain, son yıllarda tahvil piyasasında giderek daha fazla uygulanmaktadır. HSBC’ye göre blockchain, tahvil piyasası için “10 kattan fazla” maliyet tasarrufu fırsatları sunarak aracılara olan ihtiyacı azaltıyor ve daha küçük projeler tarafından ihraç edilmesini sağlıyor.

Avrupa Birliği’nin yatırım kolu olan AYB, genellikle Avrupa’nın borç sermaye piyasalarında yeniliğin ön saflarında yer almıştır. 2007 yılında AYB, “İklim Farkındalık Bonosu” olarak adlandırılan dünyanın ilk yeşil tahvilini çıkardı.

Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital euro hamlesi gelecek mi?
Bu sırada Avrupa Merkez Bankası da dijital bir euro’yu keşfetmeye başlayıp başlamayacağına karar vermeye hazırlanıyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Mart ayı sonlarında ECB Başkanı Christine Lagarde, bankanın bir pilot uygulama gerçekleştirmeye karar vermesi durumunda; dijital euro’nun hayata geçmesinin dört yılı bulabileceğini öne sürmüştü.

Bir Cevap Yaz

btcrehberi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *