«
btc12

AB, Bitcoin’i yasaklayan metni yasa tasarısından çıkardı

Çok enerji kullanan Proof-of-Work (İş Kanıtı) kripto paraları yasaklamayı öne süren metin, Avrupa Birliği’nin kripto yasa tasarısından silindi. Hareket, kripto topluluğunun tartışmalı hükme tepki göstermesinin ardından geldi.

Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) madenciliği kullanan kripto para birimlerini yasaklayabilecek ifadeler, AB’nin “Kripto Varlık Piyasaları (MiCA)” düzenleme çerçevesinin en son sürümünde kaldırıldı. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) teklifi Şubat ayının son gününde onaylaması bekleniyordu, ancak oylama, kripto temsilcileri tarafından dile getirilen endişeleri gidermek için ertelendi.

BTC Echo, belgeden alıntı yaparak “AB’deki Bitcoin yasağı şimdilik masanın dışında” dedi. Alman kripto haber kuruluşu, tartışmalı paragrafın çıkarıldığını açıkladı. Sol, çevreciler ve Sosyal Demokratlar tarafından önerilen metin, şirketlerin PoW tabanlı kripto varlıklarının satın alınması, saklanması ve ticareti için hizmetler sunmasını yasaklayacaktı.

Planlanan yasa oylaması, Salı günü geç saatlerde yayınlanan bir tweet’te BTC Echo’nun raporunu onaylayan yasama paketi raportörü Stefan Berger’in talebi üzerine iptal edildi. Berger, müzakerelerin yeniden başladığını da söyledi.

Berger, “Artık MiCA’yı Parlamentodan mümkün olduğunca çabuk geçirmek istiyoruz” dedi. Bu açıklaması, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin Rusya’nın Ukrayna’yı askeri işgali üzerine uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullanmasını önleyecek bir düzenleme yapılması çağrısının ardından geldi.

Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi üyesi Berger, “Müzakereler tüm hızıyla devam ediyor” dedi. AP düzenleyici paketi geçtikten sonra, nihai kabulü Parlamento, Avrupa Komisyonu ve AB üye ülkeleri arasındaki diyalogun sonucuna bağlı olacaktır. Brüksel, ileride onaylanacak taslağın gelecekte nasıl uygulanabileceğini değerlendirecek.Geçtiğimiz birkaç ay içinde, birkaç üye ülkeden yetkililer ve düzenleyiciler, İş Kanıtı madenciliğin yüksek enerji ihtiyacına işaret ederek, AB çapında bir PoW yasağı çağrısında bulundular. İsveç, Bitcoin madenciliğinin yasaklanması konusunda en çok ısrar eden AB üyesiyidi.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *